Co je sublimace
Co je to sublimace?
Ať už je váš zájem o sublimaci pracovní nebo se teprve chystáte na seznámení s tímto postupem je důležité znát fyzikální základy sublimace. V principu se jedná o tepelně-chemicky proces.
Začněme ovšem pro lepší pochopení principem barvení. Při praní oblečení je běžné, že barvy blednou. Vybledlé oděvy je možné znovu obarvit (vždy barvou tmavší než ta původní, protože nic není možné rozjasnit přidáním většího množství barviva). Stejné pravidlo platí i při barvení vlasů. Barvit tedy znamená napouštět látku barvivem. Což je často nezvratný proces. A teď trocha chemie.
Co je sublimace a polymer? Sublimace je přímá změna ze skupenství pevného na plynné s pominutím stavu kapalného. Polymer je látka sestávající z velkých částic, které vznikly spojením řady stejných menších jednotek dohromady. Lépe řečeno polymery vznikají chemickou reakcí polymerací. Je to základní reakce při výrobě plastů a syntetických vláken.
Konečně se dostáváme k jádru věci a to barvení pomocí sublimace, kdy se pevné částice barviva mění na plynné vlivem tepla a tlaku, poté se váží na polymer a následoně se vrací do pevného stavu. Toto barvení sublimací je trvalé, odolné vůči chemickému a mechanickému poškození.
Co je sublimační potisk?
Jedná se v podstatě o transferový potisk. Základním principem je transfer tisku (fotogrfie či grafiky) na povrch materiálu pomocí termotransferových lisů působením tlaku a teploty. Výsledkem je pestrý a stálobarevný potisk srovnatelný s plnobarevně tkaným zbožím.
Často bývá sublimační potisk spojován s výtisky z inkoustových tiskáren, čímž ovšem dochází k různým nedorozuměním. Při sublimačním tisku se rozhodně nevyužívá jejich inkoust. Díky úzké spolupráci s celosvětovým výrobcem EPSON při vývoji sublimační inkoustu jsou nejznámější značkou mezi tiskárnami používanými k sublimaci tiskárny Epson.
Speciální sublimační inkoust v cartridgi je pouhým nositelem barviva, nositel zůstává na papíře a samotné barvivo se následně přenáší z papíru na vhodný podklad. Tím jsou materiály s polyesterovým coatingem nebo přímo polyester. Barvivo je před jeho zahřátím v lisu málo viditelné nebo vůbec, proto se tolik liší vzhled toho, co je vidět na papírovém výtisku od konečného výsledku v podobě hotového potisku. Částice barviva používané k sublimačnímu potisku jsou speciálně vytvořené pro spojení s polymery. Při vysoké teplotě v lisu se barvivo v plynné stavu rozptýlí a pronikne otevřenými mikropóry do struktur vláken polymerního materiálu. Po schlazení materiálu je barvivo součástí materiálu a neusazuje se pouze na povrchu. Čím větší je podíl polyesteru v materiálu určeném k potisku, tím více barviva se do něj dostane a obraz je více výrazný a nasycený. Samotný proces trvá pouze několik minut!
Jiné druhy transferových potisků jsou prováděné pomocí tiskáren termických, offsetových, monochromatických laserových tiskáren, zvláštních procesorů a dokonce i pomocí sítotiskových transferů.
Proč není možný potisk sublimační technologií na tmavé materiály?
Opět začneme tím, že se v principu jedná se o barvivo. Přidání barviva do něčeho, co už je tmavě zbarvené nepřinese žádný výsledek. Představte si, že máte černou barvou a smícháte ji se zelenou? Váš postup nezpůsobí změnu černé barvy na zelenou.
Proč není možné „odstranění” potisku z triček, jako v případě sítotisku?
Protože při sublimaci se inkoust neusazuje na povrchu látky, samotné barvivo proniká mezi vlákna materiálu.
Je pomocí sublimace možné potisknoutt jen polyester nebo jiné materiály keramiku, sklo nebo kov?
Ano, nicméně všechny uvedené materiály musí mít zvláštní polymerovou vrstvu, se kterou se váže sublimační barvivo.
Je možné potisknout jakýkoli plast?
Není možné provést transfer na libovolný kus plastu. Hodně druhů polymerů není odolných proti vysoké teplotě, jaká je nutná při procesu sublimace. Pokud se ještě takto neodolný plast stlačí v termotransferovém lisu začne “tát” a srážet se. Pro sublimační potisk používá tzv. plast FRP (zpevněný skleněným vláknem).
Musí být trička ze 100% polyesteru?
Bavlněná trička nemohou být potištěna tradiční sublimační technologií, protože částice sublimačního barviva se vážou pouze s polyesterem a ignorují každou jinou látku. Existují však speciální příměsi do látek, hotová plátna či spreje, které je možné použít k adaptaci nepolyesterových látek. Jejich úkolem je vytvoření na povrchu látky polyesterový coating, se kterou se bude vázat barvivo při sublimačním potisku. Tyto postupy jsou nejúčinnější v případě triček složených z 50% bavlny a 50% podílu polyesteru. Dodatečně aplikovaný polyester se lépe váže s látkou, která již určité množství polyesteru obsahuje a bude tímpádem obsahovat více polyesteru. Pokud chcete, aby váš obraz byl maximálně výrazný a živý, musíte použít nejlépe 100% polyesterovou látku.