Blog

Jak vyprat tričko (s potiskem)

Praní triček nemusí být žádná věda. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel, aby vaše trička po vyprání vypadala stále jako nová. Pojďme se tedy podívat, jak vyprat tričko (s potiskem).

Dělení podle barvy

Při praní je důležité dbát na dělení prádla podle barev. Prádlo bychom měli dělit alespoň na:

 • bílé
 • barevné
 • tmavé a černé

Barvy se dělí proto, aby se předešlo obarvení či zešednutí světlého prádla při praní.

Prací prostředek

Jeden univerzální prací prostředek na veškeré prádlo nestačí. Je důležité zásobit se hned několika druhy prostředků, a to:

 • Na bílé prádlo
  Nejvhodnější je prací prášek přímo určený na praní bílého prádla. Obsahuje složky, které bílé prádlo dokonale rozzáří.
 • Na barevné prádlo
  Na praní barevného prádla existují prací prášky k tomuto účelu přímo určené. Dnes již existují i různé prací gely, které se postarají o dlouhou životnost barvy.
 • Na tmavé a černé prádlo
  Pro tmavé a černé prádlo se nejlépe hodí prášky proti blednutí barev. Pro černou barvu pak najdeme na trhu speciální gely pro oživení černé barvy.
 • Aviváž
  Přidáním aviváže bude prádlo po vyprání měkčí a bude se lépe žehlit. S aviváží by se to ale nemělo u potištěných triček přehánět, stejně tak agresivní prací prostředky nejsou pro potištěná trička vůbec dobré.

Gel nebo prací prášek?

Gely na rozdíl od pracích prášků se lépe rozpouští a to i při nižších teplotách praní. Také máte jistotu, že vám na tričku po vyprání nezůstanou nevzhledné stopy po pracím prášku.

Důležité je také dávkování pracího prostředku.

Nejčastěji je uvedena ta správná míra na obale, časem si ale sami určíte svou vlastní míru. Dávkování záleží na množství prádla, míře ušpinění a tvrdosti vody.

Potiskem naruby

Potištěná trička perte vždy naruby. Tím chráníte potisk před poškozením a olupováním a zaručíte mu tak dlouhou výdrž.

Přiměřené naplnění pračky

Při přeplnění pračky se prádlo dostatečně nevypere, a navíc je to pro pračku velká zátěž. Je tedy důležité plnit pračku tak akorát, nejlépe podle návodu a v tabulce pracích programů si najít maximální množství prádla pro zvolený program.

Prací program a teplota praní

Doporučení pro prací program a teplotu praní najdeme nejčastěji na cedulkách oblečení. Co se týče teploty, na praní barevných triček, která nejsou příliš zašpiněná, stačí teplota 30 stupňů. Zůstanou tak déle barevná a ušetříte tím energii.

Sušení

Po vyprání musíme prádlo někde usušit. Někteří preferují sušičky, ale pokud sušičkou nedisponujete, nezoufejte. V létě je nejlepší sušit prádlo venku, ale pozor si musíme dávat za slunečného počasí, nadměrným působením sluníčka by prádlo mohlo rychle vyblednout. V zimě je nejlepší pořídit si sušák případně sušit na topení, ale opět opatrně. Trička s potiskem raději nesušte v sušičce.

Při praní triček s jiným prádlem je důležité zamyslet se nad materiálem tohoto oblečení. Často pomůže podívat se u oblečení na cedulky, kde najdeme informace o složení materiálu i doporučenou teplotu praní.

Pokud není prádlo extrémně špinavé, volte raději kratší program. Časté praní znamená větší opotřebení potisku i látky samotné.

Related posts

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..